Новини

Всі новини

Головна / Відділ аквакультури / Історія Відділу аквакультури ДП АзПівденНІРО

Історія Відділу аквакультури ДП АзПівденНІРО

З перших років існування ДП НІАМ у його складі працювала лабораторія морського рибництва, яка, під керівництвом кандидата біологічних наук Семененко Любові Івановни, з середини 1970 років брала безпосередню участь в акліматизації далекосхідної кефалі-піленгасу Liza haematocheilus в басейні Азовського моря. Ці роботи стали прикладом найуспішнішої акліматизації цінного промислового виду. На даний час піленгас є одним з найчисленіших та найважливішим за значенням об'єктом промислу в басейні Азовського моря.

Навесні 1997 року в НІАМ було створено лабораторію промислового осетрівництва. На лабораторію осетрівництва були покладені великі завдання, в першу чергу, зі створення на Україні промислового відтворення осетрових риб, розвитку товарного осетрівництва.

За роки діяльності відділом аквакультури було виконано, зокрема, такі дослідження.

  1. 1999 році, на замовлення Держкомрибгоспу, була розроблена галузева цільова програма "Осетер". Лабораторія осетрівництва АзПівденНІРО стала одним з основних розробників цієї програми, реалізація якої досі відкладається через відсутність бюджетного фінансування.
  2. У 1999-2000 рр., відповідно до рішень Науково-технічної Ради Держкомрибгоспу, було розроблене "Біологічне обгрунтування на зариблення солоноватоводних водойм Азово-Чорноморського регіону України".
  3. У 2001-2002 рр. було проведено оцінку впливу сурфагону на завершальному етапі дозрівання осетрових риб.
  4. У 2003 році лабораторією осетрівництва підготовлена "Інструкція із заготівлі та утримання плідників і ремонту азовських осетрових риб". Ця інструкція визначає порядок і технологію заготівлі в Азовському морі, відбору та утримання плідників осетрових риб підприємствами, що займаються штучним відтворенням цих риб.
  5. У 2004 році, на основі сучасного світового досвіду та власних досліджень, лабораторією осетрівництва підготована попередня методика доместикації азовських осетрових, що є невід'ємною частиною для формування ремонтно-маточних стад в штучних умовах рибоводних підприємств.
  6. У 2005-2006 рр. розроблені:
    • ТЕО створення рибоводного комплексу за товарного вирощування російського осетра для отримання 9 тонн харчової ікри та 70 т товарної риби щорічно, з використанням технології замкнутого водопостачання;
    • Біологічне обгрунтування зариблення Азовського моря молоддю осетрових риб для відтворення природних популяцій;
    • Біологічне обгрунтування реконструкції осетрової рибоводної ділянки агроцеху № 37 ВАТ "Металургійний комбінат ім. Ілліча", с. Павлополь, Донецька область та біологічне обгрунтування промислового відтворення осетрових в умовах Павлопольского водосховища для зариблення Азовського моря і поповнення природних популяцій;
  7. У 2007 році виконано дослідження за темами:
    • Методика визначення статі осетрових риб сучасними методами;
    • Біотехнологія відтворення природних популяцій азовських осетрових риб в умовах рибоводного комплексу ВАТ "ММК ім. Ілліча";
    • Рибоводне обгрунтування промислового відтворення осетрових риб в умовах осетрового рибоводного заводу на Бердянському водосховище ТОВ РП "Бриз".
  8. З 2008 року відділом аквакультури здійснюється розроблення біологічних обгрунтувань та режимів СТРГ на багатьох водоймах Донецької та Запорізької областей, зокрема на Бердянському водосховищі, Павлопольскому водосховищі, ставку села Сергіїівка (Володарський район Донецької області), ставку села Доля Андріївської сільської ради Волновахського району Донецької області, ставку у с.м.т. Мангуш Першотравневого району Донецької області
    У 2008 році лабораторія осетрівництва розпочала роботу на створеному Бердянському осетровому рибоводному заводі ТОВ РП "Бриз".
  9. У 2009 році напрямки та обсяг рибоводних і науково-дослідних робіт відділу аквакультури значно розширився. Проводилися роботи з промислового відтворення осетрових на осетроводних дільницях на Павлопольському і Бердянському водосховищах. На науково-виробничій ділянці "Ботіево" ДП НІАМ виконувався комплекс робіт з а формування ремонтно-маточних стад осетрових та інших об'єктів аквакультури.

З науково-технічних розробок було виконано:

  • Біологічне обґрунтування підбору нових видів риб для індустріального вирощування в умовах зворотнього водозабезпечення;
  • Інвестиційний проект створення рибницького господарства з використанням міні-УЗВ.
  • Методика доместикації осетрових риб природних популяцій Азовського басейну для створення живих генетичних колекцій.
  • Біологічне обґрунтування відтворення судака в басейні Азовського моря на рибоводному комплексі РП "Бриз".
  • Рибоводне обґрунтування промислового відтворення осетрових риб в умовах осетрового рибоводного підприємства ВАТ "Марвей Марин Сервіс", м. Маріуполь.

Також відділ приймав участь у розробці та спільному затвердженні Української та Російської Сторін Українсько-Російської Комісії з питань рибальства в Азовському морі нової Концепції ведення осетрового господарства в Азовському морі.

До теперішнього часу ДП НІАМ лишаеться єдиною науково-дослідною установою в Україні, що спеціалізується на технологіях створення штучних рифів різного призначення. З 1996 року ДП НІАМ здійснює науково-технічне забезпечення будування штучних рифів у водоймах Азовського басейну. Ці роботи ведуться на базі рибодобувних підприємств, що є зацікавленими у збільшенні запасів бичків на промислових акваторіях.