




 |
Інститут рибного господарства та екології моря (ІРЕМ) розпочав свою діяльність з 1975 року, коли в Бердянську була створена біологічна лабораторія Азовського науково-дослідного інституту рибного господарства (АзНДІРГ).
Біологічна лабораторія у 1978 році була перетворена в Бердянське відділення АзНДІРГ (БВ АзНДІРГ).
У перехідні роки після розпаду СРСР (1992-1993) на базі БВ АзНДІРГ була створена Українська Азовська науково-дослідна рибогосподарська станція (УкрАзНДРС), яка пізніше, у 1996 році, була включена, як Азовське відділення, до складу Південного НДІ морського рибного господарства та океанографії (ПівденНІРО).
У 2003 році на базі Азовського відділення ПівденНІРО створюється самостійне державне підприємство - "Азовський центр ПівденНІРО".
Зростання наукового потенціалу колективу вчених, значні наукові результати, розширення спектру дослідницьких робіт, авторитет і визнання як в Україні, так і за кордоном, у 2010 році призвели до створення в Бердянську, на базі Азовського центру ПівденНІРО, Науково-дослідного інституту Азовського моря (НІАМ).
2014 рік був відзначений значними втратами наукового потенціалу рибогосподарської галузі України, що було пов'язано із окупацією та анексією Криму Російською Федерацією.
З цього року НІАМ-у було доручено Державою додатково забезпечення рибогосподарських досліджень в Чорному морі, моніторинг ситуації у рибопромислових районах Світового океану, а також забезпечення діяльності України в рамках міжнародних рибогосподарських організацій - CCAMLR, GFCM, CACFish, NAFO та інших.
Враховуючи розширення сфери компетенції інституту, напрацювання відповідних знань та досвіду, з 2014 року його назву було змінено на "Інститут рибного господарства та екології моря".
Отже основними завданнями, що сьогодні вирішує ІРЕМ, є таке.
-
Вивчення водних біоресурсів Чорного, Азовського морів, а також прісноводних водойм Азово-Чорноморського басейну. У процесі цієї роботи визначаються запаси та ліміти вилучення основних промислових видів водних біоресурсів на наступний рік. Ця робота є однією з основних складових у процесі організації рибного промислу в Україні.
-
Забезпечення міжнародної діяльності України у сфері рибного господарства. ІРЕМ працює за напрямами: CITES (Конвенція з торгівлі видами фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення), FAO (Організація із сільского господарства та продовольства Організації об'єднаних націй), GFCM (Комісія з рибальства у Середземному та Чорному морях), CACFish (Комісія з рибальства та аквакультури у регіоні Центральної Азії та Кавказу), CCAMLR (Комісія із збереження морських живих ресурсів Антарктики), NAFO (Комісія з рибальства у Північно-Західній Атлантиці), BSC (Комісія із захисту Чорного моря від забруднення). З 1992 року ІРЕМ представляє українську науку в Українсько-Російській Комісії з питань рибальства в Азовському морі.
-
Наукове забезпечення розвитку національної аквакультури, зокрема створення індустріальних рибницьких систем, спеціальних товарних рибних господарств, морських садкових ферм, селекція у рибництві, тощо.
-
Науково-методичне забезпечення штучного відтворення цінних видів водних біоресурсів Чорного та Азовського морів (осетрові, кефалі, судак, камбалові). Розроблення та впровадження штучних рифів-нерестовищ та рифів-біофільтрів.
-
Екологічний мотіторинг водойм та здійснення оцінок впливу господарської діяльності на стан водних екосистем та біоресурсів.
-
Генетичні дослідження та експертиза риб. Формування та зберігання державної колекції генетичних матеріалів риб.
-
Розроблення та вдосконалення національного законодавства в галузі рибного господарства.
-
Інші види наукової діяльності, що так або інакше пов'язані із проблематикою рибного господарства.
В ІРЕМ працюють три науково-дослідних відділи - відділ водних біоресурсів та екології, відділ аквакультури та відділ генетичних досліджень та біоінформатики. В рамках відділів здійснюють свою діяльність 5 дослідних лабораторій, 3 сектора та 2 групи.
З 2007 року інституту надані статуси в області племінної селекції - селекційно-племінний центр в рибництві, племінний репродуктор осетрових риб, лабораторія генетичного контролю тварин.
Публікації фахівців ІРЕМ постійно з'являються в провідних спеціальних виданнях - "Рибне господарство України", "Гидробиологический журнал", "Вестник зоологии", "Вопросы ихтиологии" та ін. Найбільш відомі видані НІАМ книги "Визначник риб Азовського моря" (О.А. Діріпаско , Л.В. Ізергін, Е.Г. Яновський, К.В. Дем'яненко, 2001) і "Риби Азовського моря" (О.А. Діріпаско, Л.В. Ізергін, К.В. Дем'яненко, 2011).
Співробітники інституту щорічно беруть участь у наукових конференціях і семінарах у нас в країні та за кордоном.
Власне ІРЕМ також є організатором міжнародних наукових заходів, присвячених вивченню й охороні фауни Азовського моря.
З найбільш показових успіхів за весь період діяльності інституту слід відзначити успіх робіт, які проводилися з 1978 року, з акліматизації кефалі-піленгаса. Зараз цей вид є одним з найбільш масових промислових об'єктів не лише Азовського, а й Чорного та Середземного морів.
Також слід зазначити про провідну роль ІРЕМ у відкритті для українських рибалок в середині 1990-х років промислу судака й відновлення промислового лову бичків. Одним із факторів, що сприяли стрімкому зростанню промислового запасу азовських бичків, стало впровадження на Азовському басейні розроблених ІРЕМ технологій створення штучних рифів-нерестовищ.
Інститутом було порушено на міжнародному рівні питання про критичне становище популяцій осетрових риб Азовського моря. Інститут брав активну участь у підготовці біологічного обґрунтування про заборону промислового вилову осетрових риб з Азовського моря. Заборона на вилов осетрових з Азовського моря була введена з 2000 року за рішенням Українсько-Російської Комісії з питань рибальства в Азовському морі.
Інститут невпинно розвивається. Розширюється коло наукових напрямів. Серед пріоритетних напрямів розвитку на найближчі роки - аквакультура, зокрема морська аквакультура, розширення молекулярно-генетичних досліджень риб, запровадження нових сучасних методів наукових оцінок та прогнозування стану запасів риб Чорного та Азовського морів.
|