Новини

Всі новини

Головна / Новини / ЗАСІДАННЯ СУБРЕГІОНАЛЬНОЇ ГРУПИ З ОЦІНКИ ЗАПАСІВ РИБ ЧОРНОГО МОРЯ (SGSABS) ГЕНЕРАЛЬНОЇ КОМІСІЇ З ПИТАНЬ РИБАЛЬСТВА У СЕРЕДЗЕМНОМОР`Ї (GFCM)
25.12.2017

ЗАСІДАННЯ СУБРЕГІОНАЛЬНОЇ ГРУПИ З ОЦІНКИ ЗАПАСІВ РИБ ЧОРНОГО МОРЯ (SGSABS) ГЕНЕРАЛЬНОЇ КОМІСІЇ З ПИТАНЬ РИБАЛЬСТВА У СЕРЕДЗЕМНОМОР`Ї (GFCM)

Відбулось у період з 4 до 9 грудня 2017 р. у місті Батумі, Грузія. Засідання відбувалось за головування д-ра Ільхана Айдина (Науково-дослідний існтитут рибного господарства, м. Трабзон, Туреччина) та за координації науковців Секретаріту GFCM д-ра Мігеля Бернала та д-ра Елізабети Морелло.

На засіданні своїми експертами-науковцями були представлені всі 6 чорноморських країн, а саме: Болгарія, Грузія, Російська Федерація, Румунія, Туреччина та Україна. Також на засіданні була представленою Європейська Комісія (Генеральний директорат з питань морського та рибного господарства - MARE) в особі пані Пінелопі Белеку.

Від України в засіданнях взяли участь: Костянтин Дем'яненко (ІРЕМ), Євген Леончик та Олександр Чащін (Одеський центр ПівденНІРО).

За підсумками обговорень та моделювання стану популяцій основних експлуатованих видів риб Чорного моря, Субрегіональна група зробила наступні висновки.

Чорноморський калкан.

Рівень експлуатації цього виду залишається надмірним, перевищуючи рекомендований рівень обережного використання, щонайменше, у 3 рази. Разом з цим, Субрегіональна група констатувала певні ознаки покращення стану популяції чорноморського калкану, але визнала за доцільне продовжити реалізацію плану збереження та управління ресурсом чорноморського калкану, схваленого GFCM. Разом з цим, Субрегіональна група погодилась з необхідністю додаткових зусиль/досліджень щодо уточнення статусу та розподілу запасу чорноморського калкану, зокрема враховуючи відповідні пропозиції українських фахівців.

Чорноморська хамса.

Рівень експлуатації цього виду визнано дещо надмірним, але значного погіршення стану ресурсу не спостерігається. Було запропоновано вжити зусиль на національному рівні для зменшення промислової смертності хамси (тобто сприяти зменшенню промислового навантаження на даний вид біоресурсу).

Шпрот.

Вид, стан запасу якого, на даний час, не викликає особливих побоювань, але, враховуючи наявні дані, Субрегіональна група була вимушеною констатувати, що немає ясності стосовно статусу ресурсу шпроту у Чорному морі. Враховуючи дану обставину, було рекомендовано вжити зусиль для збереження експлуатації шпроту на рівні останніх років (не вище).

Ставрида.

Вид віднесений Субрегіональною групою до суттєво надмірно експлуатованих (з перевищенням рівня обережної експлуатації до 2-х разів). Субрегіональна група запропонувала продовжити вживати зусилля для зменшення промислової смертності цього виду.

Барабуля.

Даний вид, як і раніше, віднесли до надмірно експлуатованих. Субрегіональна група запропонувала продовжити вживати зусилля для зменшення промислової смертності барабулі.

Мерланг.

Вид визнано надмірно експлуатованим (з перевищенням рівня обережної експлуатації до 2-х разів). Субрегіональна група запропонувала продовжити вживати зусилля для зменшення його промислової смертності.

В цілому, є необхідним зазначити, що роль українських науковців в роботі SGSABS поступово зростає. Інститутом ІРЕМ в останні роки створено методичну базу та програмне забезпечення для обліку чисельності риб в межах національної економічної зони України з використанням даних тралових зйомок. Фахівці ОдЦ ПівденНІРО, крім того, що працюють над вивченням чорноморських ресурсів України, тісно співпрацюють з грузинськими колегами стосовно вивчення ресурсу хамси в межах національної економічної зони Грузії та беруть участь у вдосконаленні процесів моделювання стану запасів експлуатованих видів риб Чорного моря.