Новини

Всі новини

Головна / Новини / РОБОЧІ ЗАСІДАННЯ ГЕНЕРАЛЬНОЇ КОМІСІЇ З ПИТАНЬ РИБАЛЬСТВА У СЕРЕДЗЕМНОМОР`Ї (GFCM)
20.11.2016

РОБОЧІ ЗАСІДАННЯ ГЕНЕРАЛЬНОЇ КОМІСІЇ З ПИТАНЬ РИБАЛЬСТВА У СЕРЕДЗЕМНОМОР`Ї (GFCM)

Відбулись у період з 14 по 19 листопада 2016 року в місті Бургас (Болгарія).

Перше із засідань було присвячене розвитку та впровадженню проекту технічної кооперації чорноморських держав для забезпечення збереження та сталого використання морських живих ресурсів Чорного моря, а також підтримки розвитку аквакультури в регіоні Чорного моря (проект BlackSea4Fish). Воно пройшло 14 листопада під головуванням Виконавчого секретаря GFCM Абдалли Срура.

У період з 15 по 19 листопада працювала об'єднана робоча група експертів-науковців чорноморських країн з оцінки запасів чорноморських видів риб (пелагічних та демерсальних) під керівництвом наукового координатора Секретаріату GFCM Мігеля Бернала.

В обох засіданнях взяли участь представники майже усіх чорноморських країн - Болгарії, Румунії, України, Грузії та Туреччини, а також Європейської Комісії.

Впровадження проекту BlackSea4Fish було схвалене спільним рішенням національних представників високого рівня (за участі, в тому числі, Голови Держрибагентства України Яреми Коваліва) на Конференції з розширення співробітництва в питаннях рибальства та аквакультури в регіоні Чорного моря, що відбулась 25 жовтня 2016 р. в Бухаресті (Румунія). Ці рішення були зведені у документ, що отримав назву "Бухарестська декларація". Ще раніше про необхідность розширення технічного співробітництва чорноморських країн у питаннях забезпечення збереження та раціонального використання водних біоресурсів Чорного моря свої висновки зробили Чорноморська робоча група GFCM (на її засіданні 5-7 квітня 2016 р. у Києві, Україна) та власне Комісія GFCM на її черговій 40-й сесії, що відбулась на Мальті (Сент-Джуліанс) у період з 30 травня по 3 червня 2016 р.

На засіданні в Бургасі Секретаріатом Комісії було представлено роботу, проведену GFCM щодо організації проекту. Пріоритетом номер один проекту визначено здійснення міжнародних облікових зйомок в Чорному морі, що мають забезпечити якісні біологічні дані з усіх національних економічних зон.

Робоча група з оцінки запасів риб Чорного моря проанализувала наукові дані, представлені національними представниками, та зробила висновки щодо стану популяцій та розміру запасів основних експлуатованих видів риб.

Було підтверджено раніше зроблені висновки про те, що більшість промислових видів риб Чорного моря є надмірно експлуатованими. Виключенням є шпрот, стосовно якого був зроблений висновок про стабільний стан запасу та помірний рівень використання. При цьому, існує певний вакуум первинних біологічних даних для того, щоб на рівні експертного середовища GFCM мати чітке уявлення про субпопуляційні угрупування риб. Це є дуже важливим, враховуючи, що будування раціональної експлуатації біоресурсів є можливим лише за умови відокремлення одиниць запасу, які мають свій власний цикл відтворення. В умовах браку данних, з одного боку, є можливою недооцінка запасів певних видів та, відповідно, їх потенціалу для здійснення промислу. З іншого боку - є можливою навіть, в умовах загальної недооцінки запасів, надмірна експлуатація деяких локальних нерестових стад промислових видів риб.

Слід зазначити, що чорноморське рибальство щороку забезпечує для прибережних країн кількасот тисяч тонн вилову водних біоресурсів, з яких домінуючим за обсягом вилучення є хамса (у 2015 році було виловлено біля 300 тис. тонн цього виду риб). Також важливими для чорноморського рибальства є шпрот, ставрида, барабуля, калкан, пеламіда та деякі інші види.

Найбільшої уваги щодо охорони та заходів із забезпечення відтворення вимагаються такі види, як чорноморський калкан та акула-катран.

Україну на засіданнях у Бургасі представляли фахівці ІРЕМ, Бердянськ (Костянтин Дем'яненко), та Одеського центру ПівденНІРО (Олександр Чащін та Євген Леончик).